Yine Yeni Yeniden! Joshua Geri Döndü

0
452


Anthony Joshua, kariyerine 22 galibiyetle nağmalup bir şekilde 4 büyük federasyonun dünya şampiyonu olarak devam ederken, 6 ay kadar önce Amerikalı Jarrel Miller ile karşılaşacaktı. Ancak maça 2 hafta kala Miller’ın doping kullandığı tespit edilince maçtan ihraç edildi ve Joshua’nın rakibi olarak apar topar bir şekilde Andy Ruiz atandı. Kısa boylu göbekli Meksikalıya neredeyse kimse sana vermezken, o İngilizlerin altın çocuğu Anthony Joshua’yı 4 kez yere düşürdüğü maçta ağır bir şekilde nakavt ederek dünyayı şaşkına uğrattı ve Joshua’ya ait olan tüm kemerleri elinden alarak, tarihteki ilk Meksikalı ağır siklet dünya şampiyonu oldu. Maçtan hemen sonra başlayan rövanş görüşmelerinde Matchroom Boxing maçın İngiltere’de yapılmasını istedi, ancak Ruiz İngiltere’nin şaibeli olacağını söyleyerek, ‘şampiyon benim maç Amerika’da yapılacak’ dedi. Sonrasında Suudi’lerin devreye girmesiyle ortak yol Suudi Arabistan olarak kararlaştırıldı. İki boksör, tarihi rövanşta Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde bulunan Diriye Arena’da karşılaştı. Andy Ruiz’ın, ilk maçın bir tesadüf olmadığını ispatlamak için yoğun baskı altında çıkacağı maça, Joshua Ruiz’den çok daha büyük bir baskı altında çıkıyordu. Çünkü ilk maçtan sonra kendisine yapılan eleştiriler, boksu bırakması gerektiğini tavsiye edecek kadar ileri boyutlara ulaşmıştı. Kaybettiği kemerlerini ve daha önemlisi kaybettiği prestijini geri kazanmak için çıkacağı maç, belki de Joshua’nın hayatının en büyük maçı olacaktı.

Maçtan 1 gün önce yapılan tartıda Andy Ruiz’in 128 kg tartım vererek bir önceki maça kıyasla bir hayli kilo aldığı görüldü. Joshua ise 107.5 kg tartım vererek, profesyonel kariyerine başladığından beri en hafif kilosuyla maça çıkacaktı. İki boksörün ilk maça kıyasla kilo farklarının maça ne şekilde etki edeceği merak ediliyordu.

Rövanş maçı başladığı andan itibaren Joshua ringde sürekli hareket halindeydi. Ringde sürekli hareket edip Ruiz’in hücum açısını değiştirerek oyuna girmesine engel oldu. Sol direğiyle de rakibini kendinden uzak tutarak yakın mesafeye girmesine izin vermedi. Yakın mesafeye girdikleri her anda da rakibine sarılarak baskısını durdurdu. 128 Kilo gibi bir ağırlıkla maça çıkan 183 cm boyundaki Ruiz ringde ilk maça kıyasla daha ağır kaldı, durmaksızın hareket halinde olan ve sol direğini aktif şekilde kullanan Joshua’yı yakalamakta zorlandı. Ayakları yavaş kaldı ve rakibinin açısını daraltıp istediği pozisyonları yakalayamadı. Joshua da diğer tüm maçlarından farklı olarak rakibiyle sadece uzaktan dövüşmeyi tercih etti, isabet bulduğu hatta Ruiz’i sarstığı anlarda bile üzerine gitmeyerek kırışmalardan ve olası risklerinden kaçındı. Çünkü Ruiz Joshua’nın karşılaştığı belki de en sert reaksiyon gösteren ve aynı zamandan elleri en hızlı boksördü. Grogi olduğu anlarda bile beklenmedik kontralar çıkararak Joshua’ya ikinci bir kabus yaşatabilirdi. Ruiz’in Joshua’yı yakalayamamasında Joshua’nın kırışmalardan kaçınması da etkili oldu. Her raund bir önceki raundun aynısı şeklinde ilerliyordu. Joshua sürekli dans ediyor, puanları topluyor, Ruiz de rakibini yakalamaya çalışıyor ama yakalayamıyordu. Raundlar ilerledikçe Joshua’nın bu yüksek tempolu oyununu ne kadar sürdürebileceği merak ediliyordu. Ancak önceki maçlarında 7. raundlardan sonra ağzından solumaya başlayan, ciddi kondisyon sorunları yaşayan Joshua bu maçta 12 raund boyunca ringde dans etti. Kondisyonunu mükemmel bir seviyeye taşıdığı görülen Joshua’nın, dersine de çok iyi çalıştığı görüldü. Andy Ruiz Jr 12 raund boyunca Joshua karşısında bir varlık gösteremeyerek hayal kırıklığı yaşattı. Joshua’nın ise eksiklerini kapatıp kusursuz bir performans sergilemesi övgü topladı.

Sonuç olarak İngiliz Anthony Joshua 6 ay önce kaybettiği ünvanlarını yeniden kazandı, 4 büyük federasyonunun (WBA, IBF, WBO, IBO) dünya şampiyonluk kemerlerini beline takarak 2. kez dünya şampiyonu olmayı başardı.

Andy Ruiz Jr maç sonu yaptığı açıklamada, iyi bir hazırlık kampı geçiremediğini, fazlasıyla kilo aldığını ve bunun performansını olumsuz etkilediğini, üçüncü maç olursa çok daha iyi hazırlanıp kazanacağını söyleyerek üçüncü maçın yapılmasını istedi. Joshua da rövanş sorularına ‘tabiki yapabiliriz’ diyerek rövanşa yeşil ışık yaktı.

Alt Maçlar Önemli Mücadelelere Sahne Oldu

Gecenin yan ana maçında eski dünya şampiyonu 40 yaşındaki Rus boksör, Alexander Povetkin Amerikalı Michael Hunter karşısında başarılı bir performans gösterdi. Yaşının verdiği dezavantajlardan dolayı eski günlerini aratsa da genç ve formda rakibi karşısında verdiği mücadele ile ne kadar üst düzey bir boksör olduğunu bir kez daha gösterdi. Bazı bölümlerinde Povetkin lehine, bazı bölümlerinde de Hunter’a doğru kayan karşılaşma büyük heyecana sahne oldu. 12 Raund sonunda hakemlerin ikisi Povetkin ve Hunter lehine sonuç belirtirken üçüncü hakem de beraberlik verince maç berabere sonuçlandı.

Gecenin merakla beklenen bir diğer maçında, son maçında Oscar Rivas’ı mağlup ederek geçici WBC ağır siklet şampiyonluk kemerini kazanan Dillian Whyte ringe çıktı. Yaşadığı doping sürecinden sonra temize çıkan Whyte’ın tartıda bir hayli kilo aldığı görülmüştü. Bu maçtaki performansına da yansıdı. Polonyalı 2,02 boyundaki dev Mariusz Wach ile karşılaşan Whyte’ın performansı beklenenin altında kaldı. Wach’ın da düşük tempolu bir oyun sergilemesiyle maç beklenen heyecanı yaşatmayı başaramadı. Düşük tempoda geçen 10 raundun ardından Dillian Whyte 3 hakemin ortak kararıyla maçı kazanarak Deontay Wilder’ın kapısına bir adım daha yaklaştı.

Hırvatistan’ın dünya şampiyoluğu adaylarından Filip Hrgovic de gecede ringe çıkanlar arasındaydı. 2016 Rio Olimpiyatları yarı finalinde Tony Yoka’ya mağlup olarak bronz madalya kazanan ve 2017’de profesyonel olan Hrgovic, daha önce 2 kez dünya şampiyonluk maçına çıkan Eric Molina ile karşılaştı. Rakibi 3. raunda nakavt etmeyi başaran Hrgovic, 10. profesyonel maçında 10. galibiyetini ve 8. nakavtını elde ederek çıkışını sürdürdüCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here