UFC on ESPN 9: Woodley vs. Burns İncelemesi

112UFC kısa bir aranın ardından Las Vegas’da, UFC merkezinde, heyecanlı karşılaşmalarla  geri döndü.

Gecenin ana maçında welter sıkletin eski şampiyonu Tyron Woodley ile sıkletin yükselişteki ismi Gilbert Burns karşı karşıya geldi. En dolu ve çekişmeli sıkletlerden biri olan welter sıklette Woodley karşılaşmadan önce 1. sırada Burns ise 6. sırada yer alıyordu. Öte yandan Woodley’nin son dövüşünden bu yana(UFC 235’de Kamaru Usman ile karşılaşmıştı.) Burns 4 maça çıkmıştı. Bir önceki maçı da yaklaşık iki buçuk ay önceki UFC Brasilia gecesinde Damian Maia’ya karşı gerçekleşmiş ve Burns nakavt ile kazanmıştı.

Karşılaşmaya istediği gibi başlayan isim Gilbert Burns oldu. Brezilyalı maça çok hızlı başladı, Woodley’i hızlı bir şekilde attığı aparkat ve kroşeleriyle knockdown etti. Daha sonra yerde Woodley’e baskı kurdu. Woodley tekrardan dövüşü ayağa taşısa da Gilbert Burns’ün 10-8 kazandığı bir raund oldu.

Tyron Woodley karşılaşmanın geri kalanında maça girmeye çalıştı fakat bir türlü istediğini gerçekleştiremedi. Burns tüm raundlar mesafeyi çok iyi ayarladı, Woodley’in patlayıcı yumruklarını atmasına ve kombinasyonlarla üzerine gelmesine engel oldu. Ayrıca maç boyunca attığı alçak tekmelerin Woodley’in canını yaktığı bariz bir şekilde görülüyordu ve bu tekmeler Woodley’in istediği gibi hareket etmesini oldukça zorlaştırdı. 

Gilbert Burns karşılaşma boyunca oyun planını kusursuzca uyguladı, maçı kontrol eden ve domine eden taraf olmayı başardı. Karşılaşma ayaktayken de, yere gittiğinde de hatta clinch pozisyonlarında bile Tyron Woodley’e üstünlük kurdu ve 5 raund sonunda 50-44, 50-44 ve 50-45 lik skort kartlarla maçı kazanan taraf oldu. Gilbert Burns maç sonunda yaptığı röportajda kemer maçı istediğini dile getirdi. Burns, Usman’ın takım arkadaşı olduğunu, onu çok sevdiğini ama kemer maçını hakettiğini ve istediğini söyledi. 

Sıkletin efsanevi isimlerinden ve eski şampiyonlardan birine karşı böylesine bir performanstan sonra Burns’e hak vermemek elde değil fakat welter sıklet gerçekten karışmış durumda. Bir kaç ay öncesine kadar welter sıklette kemer maçı olarak Usman – Masvidal karşılaşması seyredeceğimize eminken daha sonradan UFC ile bu iki ismin kontrattaki anlaşamadığı noktalardan dolayı süreç yavaşladı ve Colby rövanşı gündeme gelmeye başladı. Öte yandan 8 maçlık galibiyet serisi bulunan Leon Edwards’da mevcut. Yani Kamaru Usman’ın rakibi Masvidal, Colby, Burns ve Edwards arasından herhangi biri olabilir, zaman içinde netleşen ve öne çıkan bir isim olacaktır.

Performans Bonusları

Dövüş gecesinde Performans bonusunu kapan isimler Gilbert Burns ile Mackenzie Dern oldu. Mackenzie Dern, Hannah Cifers ile karşılaştı ve karşılaşmayı ilk raundda submission ile kazandı (kneebar).

“Gecenin dövüşü” ise sinek sıkletteki Tim Elliot – Brandon Rovyal karşılaşması seçildi. UFC’deki ilk maçına çıkan Rovyal, harika bir giriş yaptı ve maçı submission ile kazandı. (Arm triangle)

Gecenin diğer karşılaşmalarının sonuçları:

Blagoy Ivanov – Agusto Sakai (Ayrık karar)

Billy Quarantillo – Spike Carly (UD)

Roosevelt Roberts – Brok Weaver (Submission)

Katlyn Chookagian – Antonina Shevchenko (UD)

Daniel Rodriguez – Gabriel Green (UD)

Jamala Hill – Klidson Abreu (TKO)

Cassey Kenney – Louis Smolka (Submission)

Chris Gutierrez – Vince Morales (TKO)