UFC 2020 yılına Las Vegas’da harika bir PPV gecesiyle start verecek. UFC’nin en büyük süperstarı “The Notorious” Conor McGregor, veteran isim Donald “Cowboy” Cerrone ile karşılaşacak. MMA severler olarak UFC’nin en büyük PPV kartı olan UFC 229 dan beridir McGregor’un geri dönüş maçını bekliyorduk. Bu süreç içerisinde Conor McGregor’un ismi en çok Donald Cerrone ile birlikte anılıyordu.

Cerrone Kasım 2018 de welter sıkletin önemli isimlerinden biri olan Mike Perry’i armbar ile yenmiş daha sonra hafif sıklete geri dönüş gerçekleştirmişti. Hafif sıklete geri dönüşü harika bir şekilde başlayan Cowboy önce genç, hırslı ve yükselişte bir isim olan Alexander Hernandez ile karşılaşmış ve Cowboy, imza hareketi olan yüksek tekmeyle rakibini düşürdükten sonra yerde yumruklarla rakibini nakavt etmişti. Bu maçtan sonra Conor McGregor ile karşılaşmak istediğini dile getirmişti. McGregor ise Cowboy’un performansını Twitter üzerinden takdir edip bu dövüşün yapılacağının sinyallerini vermişti. Cowboy daha sonra hafif sıkletin formda isimlerinden biri olan Al Iaqunta’yı yenmişti. Bu yükselişten sonra Tony Ferguson ve Justin Gaethje gibi hafif sıkletin en iyi ve en formdaki dövüşçülerine kaybeden Cowboy Cerrone şimdi Conor McGregor ile kariyerinin finansal olarak da popülarite olarakta en büyük maçına çıkacak. Son iki maçından mağlup ayrıldığı için Cerrone’nin bu maçta şansı olmadığını dile getirenler olsa da unutulmamalı ki Cowboy Cerrone’nin kaybettiği dövüşçülerin biri hafif sıkletin hatta belkide UFC’nin en formda, 12 maçlık galibiyet serisi bulunan, alışılagelmişin dışında bir stili olan ve sıradaki maçı hafif sıklet kemer maçı olan Tony Ferguson bir diğeri ise yine yükselişte ve formda olan başka bir isim olan Justin Gaethje idi. Yani son iki maçlarında ki sonuçlardan dolayı Donald Cowboy Cerrone’nin UFC’deki en fazla galibiyete sahip olan dövüşçü olduğu ve ne kadar tehlikeli bir isim olduğu unutulmamalı.

Conor McGregor ise UFC’nin ilk “Champ Champ’i” olduğu UFC 205 gecesinden sonra finansal açıdan, özellikle Floyd Mayweather maçıyla beraber, zirve yapsa da dövüş kariyeri açısından sevenlerinin beklentisini karşılayamamış ve eski Conor McGregor’u özletmişti. Bu dövüşün ayarlandığı süreç boyunca McGregor, eski haline döndüğünü, dövüş sporlarına olan tutkusunu yeniden kazandığını ve sağlığına çok daha dikkat ettiğini sık sık vurguladı. Conor McGregor: “İnsanlar benim yeteneklerimi, neler yapabildiğimi unuttu bunu tekrardan hatırlaracağım.” sözleri ne kadar iddialı ve hırslı bir şekilde döndüğünü gösteriyor aslında. Conor 2020 yılını bir sezon olarak nitelendiriyor ve 3 kez dövüşmeyi planladığını dile getirdi. Bu maçın 77 kg da olmasıyla beraber bundan sonraki potansiyel maçlarla ilgili bir sürü iddia ortaya atılmaya başladı. En çok konuşulanlardan biri ise 2019 yılına damga vuran dövüşçülerden Jorge Masvidal ile karşılaşması. Khabib rövanşı da zaten her zaman gündemde. Hatta Conor basın toplantısında bu maçta her şey istediği gibi ve yolunda giderse Mart ayında bile dövüşebileceğini söyledi. UFC 246 gecesindeki sonuca göre spekülasyonlar iyice şekillenecek ve zaman içinde netleşecektir. UFC 229’dan sonraki süreçte Conor McGregor boksa başladığı ve boksu öğrendiği Crumlin’deki boks salonunu ziyaret etmişti. Bu salondaki antrenörleriyle tekrardan antreman yapmaya başlayan Conor McGregor boksuyla ilgili bir çok şey düzelttiğini ve iyileştirdiğini söylüyor.

İkilinin basın toplantısı merakla bekleniyordu. İkilinin birbirlerine karşı tutumu oldukça saygılıydı. Şahsen ben ilk kez bu kadar sakin geçen bir Conor McGregor basın toplantısına şahit oldum fakat bu görüntü ben de dahil bir çok MMA severi memnun etti. Conor McGregor bu konuyla ilgili “Cowboy sevdiğim bir dövüşçü, ben samimi ve netim. İçimden nasıl geliyorsa o şekilde davranıyorum.” şeklinde yorumladı.

Donald Cerrone’nin baskılı şekilde, boks mesafesinden etkili dövüşen dövüşçülere karşı zorlandığı bir sır değil. Preslenmeyi ve baskı yemeyi sevmeyen bir dövüşçü olduğunu söyleyebiliriz. Fakat kariyerinin en önemli maçı olarak nitelendirdiği bu maç için özel olarak hazırlandığı kesin. Cowboy’un ayaktaki en etkili silahının tekmeleri ve dizleri olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yerde de oldukça etkili BJJ’si, submission oyunu bulunmakta. Conor McGregor ise kuşkusuz ayakta hız avantajı ve boksuyla etkili olmaya çalışacak. Cowboy’un dövüşürken yaptıklarını bir kitap gibi okuyabildiğini söyleyen Conor McGregor’un bu maçta kontra yumrukları oldukça önemli bir rol oynayacak. 

İki dövüşçü bugün itibariyle resmi şekilde tartımlarını da verdi ve maçın önünde hiçbir engel kalmadı. Büyük bir heyecanla beklediğimiz bu karşılaşmada ve sonrasında bakalım neler olacak, neler konuşulacak.