UFC 242: Ön İnceleme!

0
436


UFC’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dhabi’de gerçekleşecek etkinliğinde birbirinden güzel müsabakalar bizi beklemekte. Pek çok müslüman dövüşçünün kartta bulunduğu UFC 242’de ana müsabaka UFC hafif siklet şampiyonu Khabib Nurmagomedov ile geçici kemer şampiyonu Dustin Poirier arasında gerçekleşecek. UFC 229’da Conor McGregor’u yendikten sonra kafesin dışına atlayan ve Dillon Dannis’e saldıran Khabib’in ceza sonrası geri dönüş müsabakasına sahne olacak olan bu kartta, o gecenin diğer olaylı isimleri Islam Makhachev ile Zubaira Tukhugov da yer almakta.

UFC 242’de yer alan bütün dövüşçüler kilo kesmeyi başarıyla sağladı ve tüm dövüşler geçerli durumda. Bu güzel haberi sizlerle paylaştıktan sonra gecenin ana müsabakasını hep beraber inceleyelim. Khabib Nurmagomedov bilindiği üzere ulaşılması güç bir kariyer istatistiğine sahip. Bugüne kadar 11’i UFC’de olmak üzere çıktığı 27 müsabakanın tamamından galip ayrılmayı başaran Khabib, bu seriyi devam ettirme düşüncesinde. Rakibi Dustin Poirier ise UFC’de en çok dövüşen isimlerden bir tanesi ve bugün bulunduğu nokta gerçek anlamda bir motivasyon kaynağı diyebiliriz. Çoğu kez düşse de kalkmayı bilen ve aldığı mağlubiyetlerden büyük dersler çıkarıp büyük geri dönüşler gerçekleştiren Poirier 25 galibiyet ve 5 mağlubiyetlik bir dövüş istatistiğine sahip.

İki dövüşçünün güçlü taraflarına baktığımızda Khabib’in güreşte büyük bir avantajı olduğunu söylemek çok da zor değil. Khabib’in bu güçlü yönü Dustin’e büyük sıkıntı yaratabilir. Eddie Alvarez dövüşünden hatırlayacağımız üzere, Eddie güreş anlamında belki de Khabib’in yarı seviyesinde olmasına rağmen Dustin’i yere almayı başarmıştı. Khabib’in güreş konusunda başka bir seviyede olması dövüşü domine etmesine neden olabilir. Khabib’in en yakın geçmişteki dört müsabakasını incelediğimizde güreşini kullanarak dört rakibini de kelimenin tam anlamıyla kendisiyle dövüştüğüne pişman etti. Ancak unutulmamalı ki tüm dövüşler ayakta başlıyor ve Dustin Poirier’in boksu son 3 yılda inanılmaz bir gelişim gösterdi. Michael Johnson’a nakavt olarak kaybettiği müsabaka sonrası yenilgi yüzü görmeyen Dustin Poirier son 4 müsabakasında 4 çok güçlü ve şampiyon isimler olan Anthony Pettis (eski UFC hafif siklet şampiyonu), Eddie Alvarez (eski UFC hafif siklet şampiyonu), Justin Gaethje (eski WSOF hafif siklet şampiyonu) ve Max Holloway’i (UFC horoz siklet şampiyonu) devirmeyi başardı. Tüm bu dövüşler çekişmeli dövüşlerdi. Dustin gerçekten bu dövüşlerin her birinde düşse de kalkmasını bildi ve rakiplerini yenmeyi başardı. Çok zor durumlara düştüğü bu müsabakalarda inanılmaz bir karakter ortaya koyarak rakiplerine çok zor anlar yaşattı ve kazanmasını bildi. Özellikle boksu ve BJJ’si üst seviyede olan Dustin, Khabib’in güreşine karşı koyabilecek mi? En önemli soru bu. Çünkü her dövüştüğü isim için bu adam Khabib’in sonunu getirecek diyorlar ve her defasında Khabib rakipleriyle kedinin fareyle oynadığı gibi oynamayı başarıyor. Buradaki en etkileyici kısım ise Khabib’in her dövüş öncesi, dövüşte rakibine neler yapacağını söylemesi ve buna rağmen rakiplerinin bu duruma engel olamaması. “Rakibimi yere alıp onu paramparça edeceğim” Khabib’in babasının da ilk kez köşesinde yer alacak olması ayrı bir motivasyon kaynağı mı yoksa bir baskı mı olacak bu da çok büyük önem arz etmekte. Khabib gibi soğukkanlı bir adamın baskı altında olacağı ihtimal dışı gözükse de ilk kez babasının onu izleyecek olması onun için çok büyük bir olay. Dustin Khabib için sürprizleri olduğunu söylese de Khabib tarafından yere alındıktan sonra işi çok zor. Kesin olan bir nokta var ki Dustin pes etmek için fazla yürekli. Yani Conor McGregor ile aynı durumda olsaydı kesinlikle pes etmeyip uykuya dalmayı tercih ederdi. Bu durum bize 5 rauntluk bir müsabaka izletebilir. 25 dakika karşısında kim olursa olsun çeneye doğru darbeyi vurup yere yatırmak için uzun bir süre. Bakalım Dustin tarih yazabilecek mi?

Gecenin yan ana müsabakasında hafif siklette bir rövanş müsabakasına tanıklık edeceğiz. Edson Barboza ile Paul Felder 2015’te Edson’ın puanla galip geldiği müsabakanın rövanşını yapacaklar. Son dövüşünde Justin Gaethje’ye nakavt olarak kaybeden Edson, Felder karşısında galip gelip yeniden bir çıkış yakalamak istiyor. Felder ise başarısız geçen hafif orta siklet macerasından sonra yeniden hafif siklete geçti ve James Vick’i mağlup ederek başarılı bir geri dönüş yaptı. Bu başarıyı Edson’dan rövanşı alarak sürdürmek isteyen Felder, ilk müsabakadaki yenilgisinden, dövüş esnasında aldığı bel altı tekmeyi sorumlu tutuyor. O günden sonra 1 hafta boyunca idrarından kan geldiğini belirten Felder bu dövüşün farklı olacağının sözünü verdi. Ayakta dövüşmeyi seven ve seyir zevki yüksek müsabakalar sunan bu ikili bu dövüşte de ilk dövüşe benzer bir şölen izleteceklerdir diye umuyoruz. Karşılıklı tekmelerin çok sık kullanılacağı bu müsabaka adeta bir tekvando karşılaşması havasında geçecektir. Her ne kadar Edson daha teknik bir dövüşçü olsa da, Felder daha çok yönlü bir dövüşçü. Acaba Felder ilk dövüşün rövanşını alabilecek mi, yoksa Edson ilk dövüşteki gibi Felder’ı tekmeleriyle perişan mı edecek?

Gecenin bir diğer müsabakasında Khabib’in çocukluktan süre gelen dostu ve hafif sikletin yükselen yıldızı Islam Makhachev, BJJ ustası Davi Ramos ile karşılaşacak. 2015’te grappling dediğimiz yerde dövüş disiplinlerinin en büyük organizasyonu olan ADCC’de 77 kilogram kategorisinde şampiyon olan Brezilyalı usta dövüşçü Davi Ramos, MMA kariyerinde de bir hayli başarılı ilerlemekte. 10-2′ lik bir kariyer istatistiğine sahip olan Davi, UFC’de çıktığı 5 maçın 4’ünü kazanmasını bildi. Dövüştüğü isimler tabi ki de Islam ile kıyaslanamayacak kalitede dövüşçüler olsa da bu 4 müsabakada da BJJ’sini fazlasıyla kullanarak rakiplerine çok verimsiz anlar yaşatmayı başardı. Öte yandan Islam’da Combat Sambo ustası ve güreşte bir hayli üst seviyede bir dövüşçü. Bu dövüş Colby Covington ile Damien Maia müsabakasını anımsatıyor. Bir tarafta çok üst düzey bir güreşçi, bir tarafta ise çok üst düzey bir BJJ ustası. Islam rakibinin tuzaklarına düşmeyip galip gelmeyi başarabilecek mi hep beraber göreceğiz. Bu dövüş sonrası Islam’ın UFC ilk 10’dan bir dövüşçüyle karşılaşacağı kesin. Aynı şekilde Davi’de popüler bir ismi yenerek hafif siklette kendine bir yol açabilir. Bakalım kim başarıya giden yolun önündeki bir engeli daha aşmış olacak?

Ağır sikletin güçlü ismi Curtis Blaydes, Rus dövüşçü Shamil Abdurakhimov ile karşı karşıya gelecek. Francis Ngannou’ya nakavt olduktan sonra kemer müsabakasına çıkma şansını kaçıran Curtis, Justin Willis’e karşı aldığı çok dominant bir galibiyet ile geri dönmüştü. Shamil ise önde olduğu müsabakanın 4. raundunda Derrick Lewis’e nakavt olarak yenilmiş ve sonraki 3 müsabakasını gayet güzel performanslar ortaya sunarak kazanmasını bilmişti. İkisi için de kemere giden yolda çok büyük önem arz eden bu müsabaka iki devin çarpışması olacak. Curtis’in güreşi Shamil’den bir gömlek üstün gözükse de Shamil’in yumrukları Curtis’e göre daha başarılı. Sizce bu çarpışmanın galibi kim olacak?

Bu gecenin ilerleyen müsabakalarında Çeçen dövüşçüler Mairbek Taisumov ile Zubaira Tukhugov da, Diego Ferreira ve Lerone Murphy’e karşı mücadele edecekler. Bu dövüşler de dövüşçülerin tarzından ötürü şüphesiz ki seyir zevki yüksek ve keyif veren mücadelelere sahne olacaktır. Tüm bu dövüşleri S Sport Plus aracılığıyla Cumartesi akşamı TSİ 21.00’dan itibaren izleyebilirsiniz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here