UFC 241: Ön İnceleme!

Heyecanla beklenen UFC 241'de bizleri neler bekliyor?

0
357


Son zamanların en heyecan verici kartlarından biri olan UFC 241’e yalnızca bir gün kaldı. Bu kartta herkesin dört gözle izlemeyi beklediği üç müsabakayı sizler için inceledik.

Takvimler 7 Temmuz 2018’i gösterdiğinde UFC hafif ağır siklet şampiyonu Daniel Cormier, UFC ağır siklet şampiyonu Stipe Miocic’i nakavt ederek tarih yazmıştı ve iki kemerin birden sahibi olmuştu. Dövüş sonrası kafese girip ona meydan okuyan Brock Lesnar ile dövüşüp emekli olacağını belirten DC, eğer Brock Lesnar dövüşü gerçekleşmezse Stipe’ye istediği rövanşı vereceğini söylemişti. Sözünde duran DC, Miocic ile bu gecenin ana müsabakasında karşılaşacak. İlk dövüş çok ortada giderken clinch pozisyonundan ayrılırken bir anda çıkardığı yumrukla Stipe’yi nakavt eden DC, bu dövüşün de benzer bir şekilde sonlanacağını düşünüyor. DC ilk dövüşte güreş oyunlarını devreye sokmamıştı. Stipe’nin de güreşi iyi seviyede olsa da DC’nin güreşinin altında olacağı kesin. Stipe boy ve uzanma mesafesi avantajını ilk dövüşte iyi kullanırken bir anda gözüne gelen parmak darbesi dövüşün seyrini değiştirmiş gibiydi. DC’nin en büyük silahlarından biri olan “dirty boxing” olayından DC’i uzak tutmayı başarmış ve uzaktan yaptığı darbelerle DC’i zor durumlara sokmayı başarmıştı. Ağır siklette kendisini çok daha güçlü hisseden ve kilo kesme belasından kurtulduğu için dövüş günü daha dinç olduğunu belirten DC için en büyük sıkıntı Stipe’nin boksu ve uzanma mesafesi. Stipe bunu korumayı başarırsa dövüş ilkinden farklı noktaya gidebilir. DC ise Stipe’yi clinche alabilirse ilki ile çok benzer bir senaryo bizleri bekler. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bu müsabaka DC’nin efsane bir emeklilik törenine mi dönecek, yoksa hüzünlü bir veda mı olacak hep beraber göreceğiz. Tabi bu ikilinin ağır siklette yeni bir JDS-Cain rekabeti yaratmaları da ihtimallerden biri olarak gözüküyor. Çünkü Mart ayında emekli olması beklenen DC, röportajlarında emekli olmama sinyalini pek çok kez verdi.

Gecenin yardımcı ana müsabakasında ise hafif orta siklete geçen iki eski hafif siklet dövüşçüsü Nate Diaz ile Anthony Pettis’in kavgasını izleyeceğiz. Evet özellikle kavga diyoruz çünkü şüphesiz ki tam anlamıyla bir “dog fight” izleyeceğiz. Conor McGregor dövüşlerinden parayı vurduktan sonra dövüşmeye adeta ara veren Nate Diaz dönüşünü hafif orta siklete Stephan Thompson nakavtıyla efsane bir giriş yapan Anthony Pettis’e karşı yapacak. Bu dövüş iki dövüşçü için de iyi ve kötü taraflar barındırmakta. İki dövüşçü de kariyerlerinde en büyük sıkıntıları güreş tabanlı dövüşçüler karşısında yaşadıkları için ikisi için de isteyecekleri tarzda bir dövüş olacak gibi görünüyor. Ancak Nate’in en büyük sıkıntılarından bir tanesi ayak darbelerine karşı çaresizliği. Pettis’in en güçlü yönlerinden bir tanesi olan tekme darbeleri Nate’in canını baya sıkacak gibi gözüküyor. Alçak, orta ve yüksek tekmeleri her açıdan çıkarabilen ve bu yüzden “Showtime” lakabını alan Pettis bu gücünü kullanırsa efsane olmasını beklediğimiz müsabaka yerine bizleri sıkıcı bir dövüş bekleyebilir. Bunun haricinde bu dövüşün sıkıcı geçmesine imkan yok. Nate’in boksu ve mesafe kontrolü Pettis’te sıkıntı yaratabilir. Özellikle bu sıkıntısını Wonderboy dövüşünün ilk raundunda ve Holloway müsabakasında gördüğümüz Pettis nasıl bir strateji izleyecek hep beraber göreceğiz. Bu gibi dövüşler gerçekten çok nadir gerçekleşiyor ve bu dövüşü kaçırmak istemezsiniz.

Gelelim ana kartın üçüncü müsabakasına. Dövüşleri yılan hikayesine dönen orta sikletin iki Hulk görünümlü dövüşçüsü Yoel Romero ve Paulo Costa dövüşü sonunda gerçekleşiyor. Son üç müsabakasının ikisinde orta siklet şampiyonu Robert Whittaker ile 25’er dakikalık iki “dog fight” yapan Romero’nun iyileşmedi baya uzun sürdü. İki dövüşten aldığı hasar gerçekten çok üst seviyedeydi ve sonunda sağlıklı bir şekilde döndüğünü belirten Romero orta sikletin en çok dikkat çeken ismi Paulo Costa ile karşılaşacak. Hakkında çok fazla USADA esprileri dönen dövüş Costa için de dönüm noktası diyebiliriz. Sikletin alt kısımlarındaki rakiplerini bir bir çiğneyen Costa büyük lige hazır mı hep beraber göreceğiz. Ayrıca merak edilen noktalardan bir tanesi olan Costa’nın kondisyonunu da gözlemleyeceğiz. Romero son dövüşlerinde rakipleriyle hep ayakta mücadele verdi. Sikletin belki de en iyi güreşçisi olan Kübalı dövüşçü, güreş özelliklerini belki de bu dövüşte kullanmak isteyecektir. Çünkü Costa şu ana kadar ki müsabakalarında rakiplerine güç anlamında çok büyük bir göz dağı vermeyi başarmıştı. İki devin kapışmasını izleyeceğimiz bu dövüşü sizce kim kazanacak?

Geceyi takip etmek isteyenler Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece TSİ 05.00 da S Sport Plus üzerinden izleyebilirler.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here