UFC 236'nın Ardından!

362


Bir önceki yazıda özellikle belirtmiştik. Son zamanların en heyecanlı dövüş gecesi bizleri bekliyor ve kesinlikle UFC 236 gecesini kaçırmamalısınız vurgunu özellikle yapmıştık. Gerçekten UFC 236 bir dövüş severin tüm beklentilerini fazlasıyla karşıladı, hatta üstüne çıktı diyebiliriz.

Gecenin ana müsabakaları izleyicilere adeta gözlerini kırpmak için fırsat dahi vermedi. Gecenin yan ana maçında UFC orta siklet geçici kemeri için Kelvin Gastelum ve Israel Adesanya kozlarını paylaştı. UFC 236 ön inceleme analiz yazısında özellikle Israel’in çenesinin Kelvin gibi inanılmaz yumruklar vurabilen biri tarafından test edilmediğini, takedownlara karşı nasıl reaksiyon göstereceğinin merak konusu olduğunu belirtmiştik. Aynı şekilde Kelvin de bu denli teknik ve farklı stile sahip bir dövüşçü ile karşılaşmadı demiştik. Tüm sorularımızın ve merak edilen noktaların yanıtını bu muhteşem müsabakada aldık.

Dövüşe hızlı başlayan Kelvin ilk rauntta rakibini sarsmayı başarsa da Israel büyük bir irade ortaya koyarak ilk raundu aşmayı başardı. İkinci ve üçüncü rauntlarda üstün bir performans sergileyip rakibini sarsan Adesanya dördüncü raunta da hızlı başladı. Ancak öyle bir dönüm noktası oldu ki hiç beklenmedik bir anda Kelvin, Israel’i kafaya vurmuş olduğu tekme darbesiyle sarstı ve neredeyse dövüşü kazanacakken bir anda yere yatırmaya çalıştı ve belki de çok büyük bir fırsatı tepti. Beşinci raunda kadar inanılmaz aktif ve iki tarafın karşılıklı darbeleriyle geçen dövüşte iki dövüşçü de birbirini sarsmayı ve çok zor durumlara sokmayı başardı. Aynı şekilde bu durumları aşarak dövüşe geri dönebildiler. Beşinci raunt başladığında skor kartları 38-38’i gösteriyordu. Yani bu raundu alan kemerin yeni sahibi olacaktı. Adesanya bu rauntta çok yorulan Kelvin’i domine edip 3 kere yere düşürmeyi başardı ancak Kelvin’in nakavt olmamaya yemin etmişçesine sergilediği azim bizlere unutulmayacak bir dövüş izletip maçı hakem kararına götürdü. Dövüşün kazananı hakemlerin ortak kararı ile (48-46 x 3) Adesanya oldu. Nijerya asıllı Yeni Zelanda vatandaşı Israel’in bir sonraki rakibi Yeni Zelanda asıllı Avustralyalı dövüşçü UFC orta siklet şampiyonu Robert Whittaker olacak. Kemerin gerçek sahibini bulacağı dövüşün Avustralya’da gerçekleşmesi kaçınılmaz gibi gözüküyor. Israel Adesanya bu gece üzerindeki “hype”ın şişirme değil gerçek olduğunu herkese ispatladı. Hem yüreği, hem çenesi hem de yere yatırmalara karşı koyabilir mi sorusuna verdiği cevapla ondan şüphe duyan herkesi susturmayı başardı. Sanırım Eylül ayında bizi yine muhteşem bir dövüş bekliyor olacak…

Gecenin ana müsabakasında Dustin Poirier ile Max Holloway UFC hafif siklet geçici kemeri için dövüştü. İnsanlar Kelvin, Adesanya dövüşünün heyecanını atamamışken en az o kadar etkileyici ve heyecanlı bir dövüş daha izleme şansı buldular. Gerçekten bu iki dövüşü izleyenler son yılların belki de en müthiş dövüşlerine tanık oldular. Genelde dövüşe baskı ile başlayan Max dövüşün hemen başında Dustin’den aldığı yumruklarla adeta neye uğradığını şaşırdı! Dustin inanılmaz kontrollü ve teknik dövüşerek Max’e çok fazla hasar verdi. Belki de UFC kariyerinde almadığı hasarı ilk iki rauntta alan hatta bir kaç kez sendeleyen Max üçüncü rauntta dövüşe ortak olarak Dustin’i grogi duruma soksa da Dustin ayakta kalmayı başardı. Dördüncü raunt bittiğinde izleyicilerin ortak kanısı skorun 2-2 olduğu ve tıpkı gecenin yan ana maçında olduğu gibi dövüşün galibini beşinci raundun kazananının belirleyeceğiydi. Beşinci rauntta Dustin takedown alabilmek için çok bastırdı ancak Max izin vermedi. Bu dövüşe yakışır biçimde son saniyelerde zil çalana kadar birbirleriyle adeta kapışan ikili UFC tarihinin en çok darbe vurulan ikinci müsabakası olarak da tarihteki yerini aldı. Dustin 381 darbe denemesinin 178’inde başarılı olurken, Max 446 darbeden 181 tanesinde başarılı oldu. İki dövüşçü birbirlerine toplamda 827 kez vurmaya çalışıp 359 tanesinde başarıya ulaştılar. Sadece bu istatistik bile kaçıranlar için nasıl bir dövüşü kaçırdıklarını söylemeye yetiyor. Dövüşün sonunda hakemlerin ortak kararı ile dövüşü kazanıp UFC hafif siklet geçici kemerin sahibi olan isim Dustin Poirier oldu. Aslında dövüşe baktığımızda çok bariz bir şekilde şu anlaşıldı ki Max Holloway 155 sikletinde biraz daha güçsüz kaldı. Herkes Max’in 145’den 155’e geçmesi gerektiğini düşünürken, 145’de rakiplerini bunaltan yumrukları daha ağır sikletteki Dustin’de aynı etkiyi yaratmadı. Bir önceki Brian Ortega müsabakasında da aynı sayılarda yumruklar atan Max’in yumruğunun etkisi Dustin’de aynı sonucu vermedi. Aynı şekilde kendi sikletinde Jose Aldo, Lamas, Jeremy Stephens gibi güçlü yumruklara sahip isimlerden çok kez net yumruklar alan Max’i bu yumruklardan sonra octagonun ortasında zıpkın gibi ayakta dikilirken görmüştük. Dustin’den aldığı her net darbede ise sarsıldığı farkediliyordu. Her ne kadar farkettirmemek için dövüş içi trash talk’una devam etse de…

Bu dövüş sonunda Max’in 145’e döneceği Dana White tarafından da onaylandı. Max 145’deki hükümdarlığına devam edebilir ve kendini hazır hissettiğinde tekrar 155’e, adeta kurtlar sofrasına geri dönüş yapabilir. 155’de şu an durum gerçekten çok karışık. Ancak kesin olan bir şey var ki Khabib ve Dustin Eylül’de kemerin gerçek sahibini belirlemek için dövüşecek. Dustin’in boksu ve BJJ’si Khabib’in güreşini durdurmaya yetecek mi? Hep beraber göreceğiz.