Tyson Fury vs. Otto Wallin İncelemesi

493


Las Vegas T-Mobile Arena’da ağır sıklet boksun en önemli starlarından biri olan Tyson Fury ile Otto Wallin karşı karşıya geldi. 2018 yılının sonlarına doğru Deontay Wilder’a karşı 12 raundluk bir savaştan beraberlik sonucuyla ayrıldıktan sonra ağır sıklette dikkatleri en çok üzerine çeken isim olan Tyson Fury, ESPN ile anlaşma imzalamış ve bu anlaşma altında ilk maçını, yine Las Vegas’ta, Alman yenilgisiz boksör Tom Schwarz’a karşı yapmıştı. Fury bu maçta ringe çıkış kostümü ve gösterisinden ring içindeki performansına kadar adeta şov yapmış ve çok dominant bir şekilde 2. raund TKO ile maçı kazanmıştı.

Boks severlerin bu maçtan beklentisi de Tom Schwarz maçı gibi Fury’nin çok zorlanmayıp yine her anlamda şovunu yaparak Otto Wallin’i geçmesiydi. Bu maça için de Tyson Fury’nin hazırladığı süprizler vardı elbette. Meksika’nın bağımsızlık günü olduğundan dolayı ringe çıkarken Meksika temalı kostümü ve müziğiyle geldi. Maçtan önce röportajlarında da bu maçta Meksika’yı temsil ettiğini dile getirmişti. Hatta bu sebepten dolayı Anthony Joshua’yı devirip boks tarihinin en büyük süprizlerinden birine imza atan ilk Meksikalı ağır sıklet şampiyon Andy Ruiz Jr. ile biraz atışmıştı.

Maça geldiğimizde ise beklenenden çok farklı geçtiğini söyleyebiliriz. 3. raund da Tyson Fury’nin kaşının üstünde çok büyük ve derin bir kesik meydana geldi. Kesikten dolayı oluşan kanama zaman zaman görüşünü engellese de Fury baskısını kesmeden dövüşmeye devam etti fakat Otto Wallin bu baskının altında ezilmedi, Fury’nin kombinasyonlarına yanıt vermeye çalıştı ve fırsatını bulduğunda Wallin de bir baskı kurmaya çalıştı. 12 raund sonunda 116-112, 117-111 ve 118-110 şeklindeki skor kartlar sonucunda maçı kazanan isim Tyson Fury oldu, Tyson Fury yenilgisizlik unvanını korurken, rakibi Otto Wallin de böylelikle profesyonel kariyerindeki ilk yenilgisini almış oldu.

Fury maçtan sonra verdiği röportajda Deontay Wilder’a seslendi ve onunla rövanşa çıkmak istediğini söyledi. Bu ikilinin çok beklenen rövanşının önümüzdeki Şubat ayında olacağı söyleniyor.