Hafif Orta Sikletteki Kargaşa!

0
321


UFC’nin en eğlenceli sikletlerinden bir tanesi olan hafif orta siklette sular bir türlü durulmuyor. Eski şampiyon Tyron Woodley’nin Kamaru Usman’a ağır bir şekilde mağlup olduğu 2 Mart 2019 tarihinden beri sikletin kemeri savunulmadı. Üstüne üstlük şu an için herhangi bir kemer savunma müsabakası da önümüzdeki takvimde yer alacak gibi gözükmüyor.

Bilindiği üzere UFC başkanı Dana White ile Tyron Woodley’nin yıldızı bir türlü barışmamıştı. Robbie Lawler’ı nakavt edip kemeri kazandıktan sonra kemerini 4 kere başarıyla müdafaa etmeyi başaran Woodley, bu büyük başarısına rağmen Dana White tarafından bir türlü kendisine layık gördüğü ilgiyi görememişti. Tabi bunun altında yatan pek çok neden var. En başta Woodley’nin sürekli bir şeylerden yakınması. Bu “bir şeyler” kimi zaman ırkçılık, kimi zaman aldığı para, kimi zaman da dövüşlerinin sıkıcı bulunması ve bazen de aktif olmadığı için aldığı eleştiriler karşısında aldığı tavır üzerine kuruluydu.

Çoğu kimse için Dana White pek de haksız sayılmazdı. Woodley kemerini savunmak yerine Rap albümü, TMZ ile podcast, Hollywood ünlüleriyle takılmalara kendini fazlasıyla kaptırmıştı. Şu bir realite ki o dönemde adın Conor McGregor değilse-ki kısmen halen geçerli- her istediğini yapamazsın. Çünkü PPV satışların berbat durumda ve şirket perspektifinden bakıldığında şirkete fazla kazanç sağlayan bir eleman değilsin.

Tüm bu durumlar söz konusuyken hafif orta siklette dikkat çeken bir diğer isim şüphesiz Colby Covington’dı. WWE’de sıkça rastladığımız eğlenceli, kötü adam karakteriyle adından sıkça söz ettirmeye başlayan Colby, her ne kadar rakiplerini yenip, önüne gelene saldırdığı ilgi çekici röportajlar verse de stil anlamında izlemesi çok da keyifli dövüşler sunmamaktaydı. Ancak başarılı bir grafik izleyen Colby için kemer müsabakasına çıkmak o an için sıkıcı görülen hafif orta siklette kaçınılmaz bir durumdu. Çünkü Stephen Thompson ile yaptığı iki kemer müsabakası, ardından Maia ile yaptığı dövüş ile izleyenleri uykuya daldıran Woodley’den kurtularak UFC’nin siklete heyecan getirmesi gerekiyordu. Bunu sağlaması en muhtemel kişi o dönem -hele ki “trash talk” kavramının zirve yaptığı bir dönem- için Colby Covington’dı.

Ancak UFC stratejik olarak büyük bir hata yaptı. Tyron Woodley her ne kadar sakatlandığını söylese de arka plandaki durum pek de öyle olmadığını gösteriyordu. Olayın özü tamamen finansaldı. Colby’nin daha çok para istemesi, Woodley’nin UFC’e rest çeken tavırları işleri tıkanma noktasına getirmişti. UFC bu ikilinin dövüşünü beklemek yerine Colby’i Rafael Dos Anjos’un önüne attı ve Woodley’nin sakatlığında geçecek süreyi “geçici kemer müsabakası” ile doldurmaya karar verdi. Colby yine dominant ama sıkıcı denebilecek bir performansla RDA’yi mağlup etti ve Woodley ile dövüşmeyi beklemeye karar verdi.

Bu ikilinin dövüşü Dana White’a göre Colby dövüşten kaçtığı için, Colby’e göre ise Tyron Woodley’nin kendisi ile dövüşmeyi istememesinden dolayı gerçekleşmediği söylemleri iki taraf açısından medyaya iletildi. Ancak gerçek olan nokta yine tamamen finansaldı. Colby ve Woodley her ne kadar sıkıcı dövüşler sunsalar da, o dönem hafif orta sikletteki belki de en eğlenceli dövüş öncesi sürecini bizlere yaşatabilirlerdi. UFC bu süreçte işi bir hayli batırdı. Bu dövüş gerçekleşmeyince sikletin genç ve yükselen yıldızı Darren Till’in Woodley ile karşılaşacağı açıklandı. Darren Till olağanüstü kötü bir performans göstererek Woodley’e mağlup oldu.

UFC Colby’e dövüş için baskı yapsa da Colby kemer müsabakası hariç hiç bir müsabakada dövüşmeyeceğini ve hak ettiği parayı istediğini söylemeye devam etti. Sonuç olarak UFC Colby’nin geçici kemerini elinden aldı ve kemer müsabakasına çıkamayacağını söyleyip konuyu en azından o zaman için kapattı. Tyron Woodley bu dövüş olmadığı için şu an eminim bir hayli pişmandır. Çünkü üst üste kemerini 4 kere savunan Tyron artık tamamen “money fight” arayışı içine girmişti. Sürekli GSP, Khabib, Conor ve Nate Diaz gibi isimlere meydan okuyan Tyron, UFC tarafından savunması gereken bir kemeri olduğu hatırlatılarak Kamaru Usman ile dövüşmeye zorlandı ve kariyerinin en ağır yenilgisini aldı.

Tyron Woodley bu süreçte hem istediği “money fight”ları elde edemedi, hem de hiç değilse ilgi çekici bir rekabet ve kemer birleştirme müsabakası içeren Colby dövüşünden oldu, hem de en son olarak çok düşük izlenme rakamlarına sahip bir dövüş gecesinde kemerini kaybetti. Burada hem UFC, hem Woodley, hem de Colby bize kalırsa çok yanlış bir politika izledi.

Tyron Woodley gibi Kamaru Usman’da Colby ile büyük bir düşmanlık hikayesine sahip. En başta “The Ultimate Fighter” da bile serisi çekilen, American Top Team vs Blackzilians rekabeti, onun yanı sıra daha önce birbirlerine attıkları taşlar ile bu ikilinin dövüşü de ilgi çekici noktada. Hatta bu ikilinin düşmanlığı, Usman ve menajeri Ali Abdelaziz’in Colby’e fiziksel saldırısına kadar giden bir süreci barındırmaktaydı. Kamaru Usman sakat olduğunu söyleyince ve UFC Colby’e ikinci defa bekleme fırsatı sunmayınca, Colby “short notice” dediğimiz kısa bir zaman içerisinde Robbie Lawler dövüşünü kabul etmek durumunda kaldı. Colby, Robbie’yi Trump’ın çocuklarının en ön koltukta izlediği müsabakada nefes aldırmayarak mağlup etmeyi başardı ve Kamaru Usman’a meydan okudu.

Tam bu dövüş kesin gözüyle bakılırken yine maddi yönden anlaşma sağlanamadı ve UFC yine Colby’i kemer müsabakasından elimine etti. Bu süreçte tabi başka büyük gelişmeler de mevcuttu. GSP’nin emekliye ayrılmasından sonra ilgi çekiciliğini ciddi manada kaybeden hafif orta siklet bir anda UFC’nin en gözde sikletlerinden biri haline gelmeye başladı. Yıllardır Bellator, OneFC gibi organizasyonlarda dövüşen ve şampiyonluklar elde eden namağlup dövüşçü Ben Askren UFC’e katıldı ve ilk maçında Robbie Lawler’ı tartışmalı bir müsabaka sonunda yenmeyi başardı. Bunun yanı sıra yıllardır UFC’de dövüşen Jorge Masvidal’ın UFC London’da adeta hayatı değişti. Önce Darren Till karşısında inanılmaz bir nakavt elde etti ve tüm salonu sessizliğe boğdu. Sonrasında ise maç sonu röportajını kesen Leon Edwards’a kombo yumruklar vurarak bir anda tüm gözleri üstüne çekmeyi başardı.

Ben Askren Robbie Lawler galibiyetinden sonra Darren Till vs Jorge Masvidal müsabakasının galibiyle karşılaşmak istediğini belirtmişti. İsteği de oldu ve Jorge Masvidal ile karşılaşma şansı buldu. Ancak işler hiç beklediği gibi gitmedi ve UFC tarihinin en kısa sürede gerçekleşen nakavtının baş kahramanı oldu. Henüz dövüş başlar başlamaz üstüne koşan Jorge Masvidal’den yediği uçan diz darbesiyle ışıkları kararan Ben Askren, kemer fotoğrafındaki yerini de kaybetmiş oldu. Eksantrik bir karaktere sahip olan Jorge bir anda hiç ummadığı bir popülerliğe kavuşmuştu.

Tam o sırada bir gelişme daha yaşandı ve Nate Diaz octagona tekrar dönmeye karar verdi. Ancak bu sefer hafif siklette değil de, hafif orta siklette. İlk rakip olarak da son dövüşünde Stephan Thompson’ı nakavt eden eski hafif siklet şampionu Anthony Pettis’i karşısında bulan Nate, Pettis’i mağlup ederek Jorge Masvidal’e meydan okudu. Bu durum doğal olarak tüm ilgiyi bu ikilinin müsabakasına çekti. Bu ikili normalde Kamaru Usman ile Colby Covington’ın karşılaşması beklenen 2 Kasım 2019’da Madison Square Garden’da gerçekleşecek olan UFC 244 etkinliğinde ana sahneyi kaptılar. Kamaru ve Colby ise tamamen elimine oldu.

Bu gelişmeler uzun yıllar oda arkadaşlığı yapan ve en yakın arkadaş olan Jorge ile Colby’i de düşman noktasına getirdi. Bu ikilinin eninde sonunda UFC’de karşılaşacağına kesin gözüyle bakılabilir. Colby de Jorge’da uzun zamandır çok ağır sataşmalardan kaçınsalar da son dönemde birbirlerine her türlü hakareti etmeye başladılar. UFC Colby’i kemer müsabakasından adeta aforoz etmiş olsa da, Colby bir şekilde UFC’nin verdiği parayı kabul edip bu müsabakaya çıkacaktır. Jorge ve Colby’nin dövüşleri kazanması veya kaybetmesi durumunda, birbiriyle karşılaşıp eski dost hikayesi üzerinden işlerin bir hayli ilgi çekici noktaya geleceği de öngörülmesi zor bir durum değil.

Baddest Motherfucker kemeri için dövüşecek olan Nate ve Jorge, şu an için hafif orta sikleti yarattıkları heyecan açısından ele geçirdi diyebiliriz. Şu noktada kimse Kamaru Usman’ı veya Colby’i umursamıyor. Colby de Kamaru da UFC’e boyun eğip bu dövüşü yapmalı ve kazanmaları durumunda söz sahibi olacaklarını unutmamalılar. Haklı bir mücadele içinde olsalar dahi şirket politikasının tamamen para odaklı olduğu gerçeği değişmeyecektir. Tabi bu gladyatör arenasında seyircinin ilgisini çeken de her zaman işin şov kısmı olduğundan, seyirci de Colby’nin ya da Kamaru’nun daha fazla para talebindeki haklı gerçeği umursamayacaktır.

Unutmadan belirtmek gerekirse UFC hafif orta siklette şu an arka planda kalan dövüşçülere baktığımızda heyecan verici müsabakaların bizi beklediğini görmek mümkün. Tyron Woodley, Robbie Lawler, RDA, Leon Edwards, Kevin Lee, Santiago Ponzinibbio, Stephen Thompson, Darren Till, Anthony Pettis, Ben Askren, Vicente Luque, Michael Chiesa vs. Bir kısmı hafif siklet ve orta siklete çıkıp inseler de bu siklette dövüşecekleri kesin. Hafif orta siklet, GSP hegemonyasından sonraki dönemde yeniden heyecanlı günler yaşıyor diyebiliriz. Umarız gerçekleşmesi gereken tüm dövüşleri görme şansını yakalarız.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here