Canelo Tarih Yazdı, Kovalev’i de Nakavtladı! İşte Detaylar

569


Bu sabah Las Vegas’taki MGM Grand Garden Arena dev bir boks maçına ev sahipliği yaptı. Daha önce 3 farklı siklette dünya şampiyonu olan Meksikalı süperstar Saul Canelo Alvarez, 4. farklı siklette şampiyon olmak için WBO hafif ağır siklet dünya şampiyonu Rus boksör Sergey Kovalev ile karşılaştı.

Canelo, son çıktığı Daniel Jacobs maçından sonra, Kovalev ile karşılaşmak için yaklaşık 7 kilo aldı. Bu sebeple nasıl bir kondisyonu olacağı ve sikletin gücüne vereceği reaksiyon merak konusuydu. Buna karşılık Kovalev birçok şampiyonluk kazandığı yıllardan beri dövüştü kendi sikletinde dövüşecekti.

Her iki boksör de maça çok temkinli başladı ve ilk 2 raundu birbirlerini tartarak geçirdiler. 2 ile 5. Raundlar arasında Canelo rakibine kıyasla daha aktif bir görüntü sergiledi. Rakibine yakın mesafede kalan Canelo iyi pozisyonlar yakaladı ve vücuda attığı kombinasyonlarda da puanları almayı bildi.

İlk 5 raund içinde oldukça temkinli olan ve kendi performansından uzak bir görüntü çizerek tempoyu düşük tutmaya çalışan Kovalev’di. Maçın sonunu görüyor gibi kondisyonunu iyi durumda tutmaya çalışıyordu.

Ancak 5. raunddan sonra maça ağırlığını koymaya başlayan Kovalev, alışık olduğumuz domine eden baskılı oyununu oynamaya başladı ve Canelo karşısında bile bunu başarıyla gerçekleştirdi. Güçlü direk vuruşlarıyla Canelo’ya zor anlar yaşattı. Canelo bu raundlar arasında Kovalev’le daha çok uzaktan dövüşmek durumunda kaldı ve istediği performansı sergileyemedi. Hem Kovalev’in maça ağırlığını koyması, hem de Canelo’nun aldığı kilolar sebebiyle kondisyon sorunu yaşaması maçın gidişatını değiştirdi, 10. raunda geldiğimizde maç Kovalev’in tarafına kaymıştı, geriye adımlayan taraf Canelo’ydu ve kalan son iki raundu da kazanmadığı taktirde maçı kaybedecekti. Canelo, bunun bilinciyle 11. raunda çok hırslı bir şekilde çıktı.

Geride kalan raundlarda aktif, ofansif bir oyun sergileyen 36 yaşındaki Rus şampiyon yorulmaya başladı ve savunmada açıklar vermeye başladı. Bu durumu fırsat bilen Canelo, rakibinin üzerine nakavt için gitti.

Sağ krojesiyle bulduğu net bir isabetle Kovalev’i sarstı. Bir anlık hatanın cezasını ağır ödeyen Kovalev ardından kulak arkasına aldığı bir sol krojeyle sallandı ve gardı düştü. Ardından Canelo vurduğu çok ağır bir sağ krojeyle rakibini tam çeneden yakaladı ve maçı brutal nakavt ile kazandı.

Böylece Meksikalı Alvarez, kariyerinde süper welter siklet, orta siklet ve süper orta sikletten sonra hafif ağır siklette de dünya şampiyonu oldu. WBO hafif ağır siklet dünya şampiyonluk kemerini de beline takan Canelo, tarihi bir başarı elde etti ve adını efsanelerin arasına yazdırdı. İlk kez çıktığı hafif ağır siklette Kovalev gibi sert bir boksörün güçlü yumrukları karşısında gösterdiği direnç ve yine Kovalev gibi ağır bir rakibi brutal nakavt etmesiyle kapasitesini ıspatladı ve büyük bir taktir topladı.

Maçtan sonra yaptığı açıklamada, Kovalev’i daha erken nakavt etmeyi planladığını ama rakibinin çok güçlü bir boksör olduğunu bu yüzden planladığından daha zor bir maç olduğunu ve kendisi için büyük bir tecrübe olduğunu söyledi. Golovkin sorusuna da, daha önce verdiği cevaplar gibi, onunla zaten 24 raund dövüştüm ve onu yendim şeklinde cevap verdi. Hangi siklette devam edeceği konusuna ise bir süre dinlendikten sonra ekibiyle birlikte karar vereceklerini söyledi.

Rus boksör Kovalev ise maçı kaybetmesinin sebebinin yorgunluk olduğunu söyledi. Aslında maçı önde götürüp domine ettiğini ama yorgunluk sebebiyle bir anlık hatadan maçı kaybettiğini söyleyen Kovalev, daha önce kemer birleştirmek için maç yapmak istediğini ama diğer şampiyonların buna yanaşmadığını bu yüzden Canelo’yla maça çıktığını söyleyerek, Canelo’ya bu maç için teşekkür etti.